Spring 2019

PCCSC Coed Dinghy Conference Championships – 6th

PCCSC Women’s Conference Champs – 2nd

PCCSC Team Race Championships – 7th

St. Francis Interconference – 7th

PCCSC Southern Area Designate – 5th

Port of Los Angeles Harbor Cup  – 8th

McIntyre Team Race – 5th

Bryson’s Women’s Regatta – 3rd

Cal Team Race – 3rd

Jeff Simon Memorial Regatta – 1st, 3rd

Rose Bowl – 10th

Fall 2018

Fall Pacific Coast Championships – 3rd, 4th

LaserPerformance Men’s Singlehanded Nationals – 10th

PCCSC Fall Women’s Championships – 2nd 

Stoney Burke – 3rd

Triton Open – 3rd

Frosh/Soph – 2nd

PCCSC Women’s Singlehanded Championships – 3rd

PCCSC Men’s Singlehanded Championships – 2nd

Spring 2018

Women’s PCCSC Championships – 3rd

St. Francis Invite – 3rd

PCCSC South Designate – 1st, 4th, 10th

Port of Los Angeles Harbor Cup – 8th

Jeremy McIntyre Team Race Regatta – 7th

Bryson Women’s Regatta – 3rd

Jeff Simon Memorial Regatta – 1st, 4th, 5th, 6th

Gaucho Team Race – 4th, 6th

Peter Wenner Rainbow Invite – 3rd

Rose Bowl – 15th

Fall 2017

Coed PCC’s – 6th, 9th

PCC’s JV – 4th

Cardinal Open – 10th

Women’s PCC’S – 2nd

Frosh Soph – 2nd, 3rd

UCSD Open – 2nd, 3rd

Stoney Burke – 1st, 2nd

Stoney Burke JV – 1st

Single-Handed Champs – 6th

Women’s Single-Handed Champs – 4th, 9th

Match Race Champs – 4th

Spring 2017

PCCSC Championship-5th

Women’s PCC’s-3th

StFYC Interconference-4th

South Designate-1st,2nd, 11th

Harbor Cup-6th

Anteater Open- 2nd, 1st

Jeff Simon Memorial- 2nd, 14th

Peter Wenner Rainbow Invite- 4th, 8th

Rose Bowl- 15th, 16th

Fall 2016

Sloop/Match Race Nationals – 5th

Coed PCC’s – 6th, 11th

PCC’s JV – 1st

Women’s PCC’S – 5th

Cardinal Invite – 5th, 6th, 8th

Single-Handed Champs – 4th

Stoney Burke – 5th, 8th

Stoney Burke JV – 1st

Frosh Soph- 1st, 7th

UCSD Open – 2nd

Match Race Champs – 1st

Spring 2016

PCCSC Team Race Champs – 5th

PCCSC Coed Champs – 4th

PCCSC Woman’s Champs – 8th

South Designate – 1st ,5th, 11th

St. Francis Invite – 4th

Harbor Cup – 4th

McIntyre Team Race – 7th

Anteater Open – 1st, 3rd

Jeff Simon Memorial – 1st, 7th, 8th

Peter Wenner Rainbow Invite – 3rd

Fall 2015

Rose Bowl – 6th

Fall PCC’s 3 Division – 3rd

Fall PCC’s 2 Division – 4th

Fall PCC’s JV – 7th

Match Race PCC’s – 4th

Woman’s PCC’s – 12th 18th

Stoney Burke – 2nd

UCSD Open – 1st, 3rd

UCSD Frosh-Soph – 7th

Trojan Woman’s Invite – 7th, 12th, 13th

Spring 2015

PCCSC Team Race Champs – 3rd

PCCSC Coed Champs – 3rd

PCCSC Woman’s Champs – 5th

Cardinal – 7th , 8th, 12th

Bryson Woman’s

St. Francis Invite – 4th, 16th

South Designate – 1st ,9th

Harbor Cup – 4th

Long Beach Gold Invite – 8th, 15th

Long Beach Black Invite – 5th, 6th, 8th, 9th

McIntyre Team Race – 6th

Anteater Open – 1st, 4th, 9th

Jeff Simon Memorial Regatta – 2nd

Peter Wenner Memorial Rainbow Invite – 3rd, 9th

Fall 2014

Rose Bowl Regatta – 13th

PCC’s 3 Division – 5th

Fall PCC’s 2 Division – 6th

Fall Woman’s PCC’s – 3rd

Stoney Burke – 4th, 11th

UCSD Open – 2nd, 7th, 10th

Spring 2014

PCCSC Coed Champs – 5th

PCCSC South 5 Designate – 4th

PCCSC Woman’s Champs – 5th

St. Francis Invite – 11th, 20th

Harbor Cup – 2nd

South 4 – 3rd, 12th, 13th

South 3 – 2nd, 9th, 14th

North 2 – 17th

North 1 – 15th

Bryson Woman’s – 7th

Jeff Simon, South 2 – 2nd, 9th, 12th

Jeff Simon, South 1 – 1st, 7th, 14th

Peter Wenner Rainbow Invitational – 4th and 8th

Fall 2013

Frosh/Soph – 8th, 9th, 10th

Stoney Burke Intersectional – 8th and 13th

Stoney Burke JV – 8th

PCCSC Men’s Singlehanded Championship – 8th and 13th

PCCSC Women’s Fall Championship – 6th

PCCSC Match Race Championship – 8th

PCCSC Fall Dinghy Championship – 9th

PCCSC JV Fall Dinghy Championship – 6th

Spring 2013

South 1 – 3rd

South 2 – 3rd

South 3 – 3rd

South 4 – 2nd

McIntyre Team Race – 9th

Harbor Cup – 8th

South 5 – 6th

St. Francis Intersectional – 10th

Team Race PCC’s – 8th

Coed Dinghy PCC’s – 9th

Women’s Dinghy PCC’s – 8th

Fall 2012

Frosh/Soph Regatta – 6th

Stoney Burke Intersectional – 11th

Stoney Burke JV Regatta – 6th

Fall Pacific Coast Championship – 8th

Rose Bowl Regatta – 20th

Spring 2012

Rainbow Invite – 4th

South 1 – 2nd, 4th, 14th

South 2 – 1st, 7th, 16th

North 1 – 7th

North 2 – 5th

Bryson Women’s – 1st

South 3 – 3rd, 6th

South 4 – 5th, 8th

Harbor Cup – 2nd

South 5 Designate – 2nd

St. Francis Intersectional – 6th and 11th (2nd women’s team)

PCCSC Women’s Championship – 3rd

PCCSC Coed Championship – 7th

ICSA Women’s National Championship Semi-Final – 11th

Fall 2011

Bryson Women’s – 2nd

Frosh/Soph – 3rd

Stoney Burke Intersectional – Varsity 3rd  JV – 5th

Women’s Fall PCC’s – 3rd

Match Race PCC’s – 6th

Coed Dinghy PCC’s – 3rd

Rose Bowl Regatta 2012 – 6th

Spring 2011

South 1 – 4th, 6th

South 2 – 2nd, 4th

Rainbow Invitational – 5th, 6th

South 3 – 4th, 5th

South 4 – 5th, 12th

McIntyre Team Race – 7th

Harbor Cup – 5th

PCCSC South 5 – 2nd, 3rd

St. Francis Intersectional – 4th

PCCSC District Championship – 4th

ICSA Western Semi-Final – 15th

Fall 2010

Rose Bowl Regatta – 13th

PCCSC Fall Coed Dinghy Championship – 5th

Match Race PCC’s – 2nd

Stoney Burke Intersectional – Varsity 6th - JV 3rd

Bryson Women’s Regatta – 2nd

Men’s Singlehanded PCC’s – 8th, 11th, 13th

Women’s Singlehanded PCC’s – 7th, 8th

Spring 2010

ICSA Women’s National Championship – 12th

ICSA Eastern Coed Semi-Final – 10th

Women’s PCC’s – 2nd

Coed Dinghy PCC’s – 2nd

Team Race PCC – 3rd

St. Francis Intersectional – 8th, 3rd (Women)

South 5 – 1st, 5th, 15th

Harbor Cup – 1st

Mcintyre Team Race – 3rd

South 4 – Canceled

South 3 – 2nd, 4th, 12th

South 2 – 2nd, 3rd, 12th

South 1 – 4th, 7th, 12th

Rainbow Invitational – 3rd , 12th

Rose Bowl Regatta – 4th

Fall 2009

Women’s Fall Championship – 2nd 

Fall PCCSC Championship – 3rd  -  JV – 6th 

ICSA Singlehanded Championship – 15th

Bryson Women’s 3rd  - Bryson Team Race 2nd

Fosh/Soph 3rd

Stoneyburke Intersectional Varsity – 3rd - JV – 6

Sloop PCC’s – 2nd

Men’s Singlehanded Champs – 4th

Women’s Singlehanded Champs – 2nd

Spring 2009

ICSA Women’s Semi-Finals – 12th

Women’s PCC’s – 4th

Coed Dinghy PCC’s – 6th

Team Race PCC’s – 7th

St. Francis Intersectional Coed – 10th - Women – 2nd

Cal State Team Race Championship – 4th

St. Mary’s Women’s Regatta – 15th

Harbor Cup – 2nd

McIntyre Team Race – 4th

South 5 – 2nd, 5th, 10th

South 4 – 2nd, 6th, 9th

South 3 – 1st, 3rd, 10th

South 2 – 3rd, 4th, 13th

South 1 – 3rd, 8th, 11th

Rose Bowl Regatta – 11th

Fall 2008

Sloop National Championship – 5th

PCCSC Fall Championship – 7th   JV – 4th, 7th

Women’s Fall Championship – 3rd

Sloop PCC’s – 1st

Frosh/Soph – 3rd, 7th

Stoney Burke Intersectional – 2nd, JV-11th

Bryson Women’s Regatta – 3rd

Men’s Singlehanded PCC’s – 12th

Women’s Singlehanded PCC’s - 6th

Spring 2008

Team Race Nationals – 10th

Western Semi-Final – 11th

Dinghy PCC’s – 1st

St. Francis Intersectional Varsity 7th - JV 8th

South 5 – 3rd

Port of LA Harbor Cup – 2nd

Jeremy McIntyre Team Race – 5th

South 3/4 – 1st

South 1/2 – 2nd, 6th, 11th

Rainbow Invite – 5th

Fall 2007

Rose Bowl Regatta – 6th

Women’s Fall Championship – 7th

North/South Intersectional – 4th

Frosh/Soph – 1st, 9th

Sloop PCC’s – 4th

South Sloop Elims – 1st

Stoney Burke Intersectional – 2nd

Bryson Women’s Intersectional – 7th

Spring 2007

Team Race Nationals – 9th

Dinghy PCC’s – 3rd

Team Race PCC’s – 1st

Women’s PCC’s – 3rd

South 5 – 2nd, 11th, 12th

St. Francis Interstional – 1st     JV - 4th, 6th

Jeremy McIntrye Team Race – 4th

Cal Team Race – 5th

South 4 – 3rd, 5th, 7th

South 3 – 2nd, 5th, 6th

South 2 – 2nd, 4th, 10th

South 1 – 1st, 5th, 7th

Fall 2006

Rose Bowl Regatta 2nd

Sloop National Championship  4th

Sloop Pacific Coast Championship 1st

Stoneyburke Intersectional 2nd – JV 3rd, 5th

Bryson Women’s Intersectional  3rd

Men’s Singlehanded PCC’s  6th, 13th, 20th,21st

SPRING 2006

ICSA/Gill National Coed Dinghy Championship  12th

ICSA/Layline Team Race National Championship  9th

PCCSC Pacific Coast Champs  1st 

PCCSC Team Race PCCs  2nd

Women’s Pacific Coast Champs  5th

St. Francis Intersectional 1st - JV 2nd,5th,6th,10th

South 5 and 6 designate @ USC  3rd/1st

South Team Racing Elims @ USC  1st

Cal Team Race  1st, 6th

McIntyre Team Race Intersectional  6th

Charleston Spring Intersectional  3rd

South Series 3-4 – 2nd/1st

South Series 1-2 – 1st/3rd

FALL 2005

Rose Bowl – 3rd

ICSA Single-handed Championships – 8th

Pacific Coast Championships (North/South) – 3rd

Women’s Fall Champs – 4th

Single-handed PCC’s – 1st/3rd

Sloop PCC’s – 2nd

Stoney Burke Intersectional – 2nd

Bryson Women’s Intersectional – 5th

SPRING 2005

Thompson Trophy Intersectional – 1st

Women’s PCC’s – 2nd

Admiral’s Cup – 3rd

St. Francis Intersectional – 2nd

Southern Series (Overall) – 1st

Szambecki Team Race – 4th

Cal Team Race – 1st

Jeremy McIntrye (Stanford) Team Race Intersectional – 1st

FALL 2004

Rose Bowl – 1st

ICSA Sloop North American Championships – 2nd

Fall Pacific Coast Dinghy Championships – 3rd

Women’s Pacific Coast Fall Championships – 4th

Sloop Pacific Coast Championships – 1st

PCIYRA Frosh Soph – 1st

US Naval Academy Fall Intersectional – 1st (A & B Division) 4th Overall

Stoney Burke Intersectional – 3rd

Bryson Women’s Intersectional – 2nd

Men’s Single-Handed Pacific Coast Championships – 1st, 3rd & 4th

Women’s Single-Handed Pacific Coast Championships – 9th, 10th & 14th

Top